Yandex Mail Kurulumu

Kurumsal mail kullanıyorsunuz yada mail sizin için önemli ancak bu işlemi hiç bir ücretsiz mail sağlayıcısı ile (hotmail, gmail vs..) çalışmak istemiyorsanız en doğru tercih kendi alan adınızı ve hosting hesabınızı hemen satın almalısınız.

Satın aldığınız hosting paylaşımlı ise mail sorunlarıda beraberinde gelecektir çünkü paylaşımlı sunucuda sağlıklı bir mail alışverişinin olması beklenemez, sağlıklı olur ancak bir mail sunucusu daha almışınız gibi ücret ödersiniz.

İşte tam olarak bu esnada kendi alan adınız ve hosting hesabınız derken aslında bir web sitesi sahibi oldunuz bunun yanında bir e-posta hesabınız oldu ancak mailleriniz sağlıklı çalışmıyor bunun için ücretsiz ve sorun yaşatmayacak alternatif yandex connect olacak , yandex connect sayesinde kendi alan adınız üzerinden ücretsiz şekilde mail gönderebilirsiniz, hem gönderdiğiniz mailde sizin alan adınız görünecek (yandex maili alan kullanıcı arayüzünde görünmez) hemde mail konusunda en iyilerden biri olan yandex maili kullanacaksınız. Harika!

Yandex connect kurulumu nasıl yapılır ?

Öncelikle mail.yandex.com.tr üzerinden bir adet ….@yandex.com uzantılı bir e-posta hesabı oluşturun .

e-Posta hesabınızı oluşturduktan sonra connect.yandex.com adresine giriş yapın, sonrasında sol üst sekmedeki “TRY OUT” butonuna tıklayın ve karşınıza açılacak pencerede şirket adınızı yani alan adınızı yazınız .

TRY OUT yerine logine de tıklayabiliriz her iki sonuçtada yönetim araçlarına erişim sağlayacağız,

burada yönetim menüsüne (en alt sağ) tıklıyoruz.

Sonraki açılan ekran aşağıdaki gibi olacaktır , eğer connect alanında login tıklamayıp try out tıklarsak ve alan adımızı yazarak devam edersek aşağıdaki resimde alan adı ekle alanına tıklamayacağız direk listeden alan adını seçerek yönet diyeceğiz.

Yönete tıkladıktan sonraki aşamada karşımıza doğrulama seçenekleri gelecek buradan HTML doğrulamayı seçerek tarafımıza resimde gösterildiği gibi yönergeleri yerine getiriyoruz.

artık doğrulama bitti “kontrol et” butonuna tıklamadan önce yandex MX Düzenlemesi gerçekleştireceğiz bunun içinde DNS yönetimi panelimizde MX yönetimine giriyoruz ve aşağıdaki gibi olacak şekilde ayarlıyoruz.

Artık kurulum tam anlamıyla tamamlandı “Kontrol Et” butonuna tıklayabiliriz ve yönetim alanına tekrardan giriş yapabiliriz, son işlem mail adreslerini eklemek kaldı bunun içinde yönetime girdikten sonra ;

Öncelikle “All employes” menüsüne tıklayınız sonrasında “Çalışan Ekle” menüsüne tıklayınız açılan formu doldurduktan sonra mail hesabı açıldı. Tek yapmanız gereken oluşturduğunuz mail adresi ile mail.yandex.com.tr hesabına giriş yapmanız giriş yaptıktan sonra sorunsuz şekilde kullanabilirsiniz ancak bu hesaba bir kere tarayıcıdan giriş yapılması zorunludur !

Outlook Ayarları

Gelen e-posta

  • e-posta sunucusunun adresi — imap.yandex.com.tr;
  • bağlantı güvenliği — SSL;
  • port — 993.

Gönderilen e-posta

  • e-posta sunucusunun adresi — smtp.yandex.com.tr;
  • bağlantı güvenliği — SSL;
  • port — 465.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir