DNS Cache Temizleme

DNS cache (DNS Önbelleği) olarak tanımlanan sistem aslında sizin internette istediğiniz sitelere daha hızlı ulaşmanızı sağlayan yararlı bir sistemdir ancak bu sistem siz sunucu / ip / DNS değiştirdiğinizde sorun olabilecek bir problem haline dönüşmektedir.

DNS cache nasıl işliyor ? İnternet üzerinde bulunan her cihazın yada sitenin bir ip adresi bulunur ( bu ip adresleri bazen paylaşımlıda bulunabilir ) siz bir siteye bağlanmayı denediğiniz zaman bu sitenin DNS sunucusuna bir istek gönderir ve bu istek sonucunda almış olduğu DNS adreslerini daha sonradan bu işlemi tekrarlamamak için hafızasında saklar ve bilgiler ile erişim yeniden denendiğinde hafızadaki DNS bilgileri üzerinden erişmeye çalışır , işte bu aşamada eğer ilgili sitenin DNS bilgileri yada ip adresi değişmiş ise hafızadaki bilgiler ile erişmeye çalışacağı için sorgu başarısız sonuçlanacak ve eski sunucudan bilgi çekmeye çalışacak ancak dönen bir veri olmayacaktır.

DNS Cache temizlemenin litaritürde yöntemleri olsa dahi pek işe yaradığı söylenemez yapılabilecek tek işlem 12 saat boyunca ilgili siteye erişimi denememektedir böylece bilgisayarınız ilgili sitenin yolunu unutacak (kendi önbelleğindekini yenilemek isteyecek) böylece yeni sunucunuzdan / ip adresinizden gerçekleşen yayına erişime başlayabileceksiniz.

DNS Cache sorunu sadece ilgili bir bilgisayardan kaynaklanan bir problemdir, sunucu yada diğer kullanıcılar ile ilgisi yoktur , tamamiyle sizin cihazınızın ilgili site sunucu yolunu cachelemesinden kaynaklanır.

Sorununun çözümünden bahsedersek linux / MAC sunucular için aşağıdaki satırları terminalden çalıştırmanız durumunda DNS önbelleği silinecektir.

dscacheutil -flushcache

Windows bilgisayarlar için ;

ipconfig /flushdns
ipconfig /release
ipconfig /renew
exit

satırlarını yazınız , sonrasında modeminizin ip değiştirmesini (modem kapat 10 sn bekle aç) sağlayınız , bu işlemler sonrasında DNS cache sorununuzdan kurtulacaksınız ancak yine kurtulamazsanız tek çözüm 12 saat boyunca ilgili siteye erişim denemeyiniz.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir